موتور برق

موتور برق

تاریخچه :

 

قبل از کشف ارتباط بین مگنت و الکتریسیته ، ژنراتورهای الکترواستاتیک اختراع شدند. آنها با استفاده از کمربندهای متحرک ، صفحات و دیسک های دارای بار الکتریکی که بار را به یک الکترود با پتانسیل بالا منتقل می کنند ، بر اساس اصول الکترواستاتیک عمل می کنند چنین ژنراتورهایی ولتاژ بسیار بالا و جریان کم تولید می کنند. ژنراتورهای الکترواستاتیک به دلیل ناکارآمدی و  ولتاژهای بسیار بالایی که تولید می کند ، دارای قدرت کمتری هستند و هرگز برای تولید مقادیر قابل توجه تجاری الکتریکی استفاده نمی شوند. تنها کاربردهای عملی آنها تأمین انرژی در اوایل , اشعه X و بعداً در برخی از شتاب دهنده های ذرات اتمی بود. اصل عملکرد ژنراتورهای الکترومغناطیسی در سالهای ۱۸۳۱–۱۸۳۲ توسط مایکل فارادی کشف شد. موتور برق این اصل که بعداً قانون فارادی نامیده شد ، این است که در هادی الکتریکی نیروی الکتریکی تولید می شود که یک شار مغناطیسی متغیر را احاطه می کند. وی همچنین اولین ژنراتور الکترومغناطیسی را به نام دیسک فارادی ساخت. نوعی ژنراتور هموپلار ، با استفاده از دیسک مسی که بین قطب های آهنربای نعل اسب می چرخد و ولتاژ DC کمی تولید می کند.


 

 

 

موتور برق یا ژنراتور:

 

موتور برق یا ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند , که برای تولید برق یک منبع انرژی مکانیکی که می تواند توربین بخار ، توربین گاز ، توربین آب ، موتور های احتراق داخل و… باشد به یک ژنراتور (مبدل انرژی مکانیکی به الکتریکی) کوپل میشود. در این ممحصول منبع انرژی مکانیکی یک موتور احتراق داخل است .

 

موتور برق

موتور برق چگونه کار می کند

موتور برق دستگاهی است که در زمان قطعی برق استفاده می شود و می تواند مانع از قطعی برق و یا اختلال در فعالیت روزانه شرکت ها و ساختمان ها شود . در این نوع از موتور ها نیروی مکانیکی باعث تحریک و حرکت الکترون ها شده و جریان الکتریکی را ایجاد می کند سپس جریان الکتریکی از طریق سیم های مسی به دستگاه های خارجی مانند سیستم های روشنایی و یا سایر دستگاه های الکترونیکی هدایت می شود.

 

کاربرد

این دستگاه جهت اهداف متفاوت و در مدل های مختلف در سر تا سر جهان تولید می شوند . به عنوان مثال ژنراتور هایی که در بیمارستان ها ، ساختمان های اداری و سوپر مارکت ها استفاده می شوند . ژنراتور ها هم چنین در نیرو گاهها برای تبدیل انرژی هسته ای ، مکانیکی و شیمیایی به برق مورد نیاز شهر ها مورد استفاده قرار می گیرند و از دیگر موارد استفاده از این محصول می توان به کاربرد های خانگی که در مواقع قطعی برق برای تامین برق روشنایی و لوازم الکترونیکی به صورت اضطراری یا دائم  اشاره کرد.

 

 

فروش موتور برق

 

مزایا

ژنراتور های برق چندین مزیت مهم دارند . به عنوان مثال آنها می توانند برای هر دو برنامه ی بلند مدت و کوتاه مدت تولید برق کنند . هم چنین ژنراتور ها ( موتور های برق ) در ابعاد و اندازه های مختلف موجود می باشند و مصرف کننده می تواند نسبت به کارایی و نیاز خود ژنراتور مناسب را انتخاب نماید

 

معایب

 

گرچه موتور برق سودمند می باشند اما دارای معایبی نیز هستند به عنوان مثال ژنراتور ها اغلب دارای قیمت بالایی می باشند هرچند که در صورت نیاز به آنها ارزش آن را دارند . موتور برق ها معمولا بزرگ هستند و می توانند بسیار سنگین باشند در نتیجه جا به جایی و حمل آنها مشکل است هرچند که اکثرا دارای چرخ می باشند ، و هم چنین در نمونه های بی کیفت آنها انرژی مکانیکی زیادی را استفاده کرده و نسبت به آن خروجی و بازده کمی دارند.

 

 

موتور برق

Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× ارتباط با ما در واتس اپ